« Rujan 2024 »

ODRŽANA SVEČANOST OTKRIVANJA SPOMEN-OBILJEŽJA HRVATSKIM BRANITELJIMA
Autor: Violeta Lukač, 26. 9. 2024.

U znak zahvalnosti i vječnoga sjećanja na hrvatske branitelje u našoj školskoj knjižnici 23. rujna 2024. održana je svečanost otkrivanja spomen-obilježja hrvatskom branitelju, bivšem učeniku naše škole Želimiru Šilecu.

Spomen-obilježja postavljena su u svim školama kojima je osnivač Varaždinska županija, na inicijativu Županije i pročelnika Upravnoga odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. Miroslava Huđeka.

Svečanost je započela himnom u izvedbi Hane Hrman koju su na braču i tamburici pratili  Mihael Smodek  i Antonio Kosec. Njihov nastup pripremao je učitelj Mladen Gložinić. Tia Čep pročitala je pjesmu Zdenke Jušić Seunik "Domovini", a stihove pjesme „Opomena“, Antuna Branka Šimića, pročitala je Katja Hohšteter. Upravo ti stihovi nalaze se i na postavljenom spomen-obilježju.  Učiteljica povijesti Sanja Moharić pripremila je dio povijesti Domovinskog rata i ratni put Želimira Šileca. Ravnateljica Radmila Sačić potom se okupljenim  učenicima i djelatnicima škole obratila emotivnim govorom.

Želimir Šilec rođen je 1961. godine i bio je sin jedinac. Osnovnu školu pohađao je od 1969. do 1977. Život je izgubio 1993. g. na Južnome bojištu. Postavljanjem ove spomen ploče danas se prisjećamo njega i svih onih koji su položili svoje živote za domovinu, kao i onih koji su ili ranjeni ili su pretrpjeli posljedice rata. Njihova žrtva ne smije biti zaboravljena. Svim braniteljima moramo zahvaliti za slobodu i mir u kojem danas živimo.